Wygrana frakcji Targersdorfa i pierwsze dni Reichsratu XVI kadencji

0 Comments

Wien. Wybory, które odbyły się bez większych incydentów w dniach 11-12 września 1918 r., wygrał bezapelacyjnie Jego Wysokość Borys Targersdorf wraz ze swoją frakcją, zdobywając imponującą liczbę 224 (plus jedno dla Jego Wysokości) miejsc w gmachu przy Franzensring 3. Do Rady dostała się także frakcja Jego Wysokości księcia von Hohenberg uzyskując 94 (+1) mandaty, oraz frakcja Moritza von Oranien-Nassau uzyskując 32 (+1) mandaty.

Rozkład mandatów

Zdążono już wybrać przewodniczącego obradom, a także prosty regulamin prac, obrady zostały póki co zawieszone do środy 19 września. Obecnie konieczne jest, aby Jego Cesarska i Królewska Mość w ciągu 7 dni od rozpoczęcia kadencji desygnował Prezydenta Ministrów JCKM, a ten winien przedstawić skład Rządu JCKM oraz program działania rządu, który Najjaśniejszy Pan przedstawi Radzie.

Z prostych obliczeń wynika, że model rządów będzie zależeć przede wszystkim od Targersdorf-Fraktion i bez zgody Jego Wysokości nie uda się stworzyć żadnego gabinetu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że wielce zasłużenie regent Targersdorf wyrasta na gwiazdę naddunajskiej polityki, a jego doświadczenie oraz pracowitość zdają się być rękojmią ciekawych, aktywnych rządów, zwłaszcza w kontekście uruchomionego niedawno Banku Austro-Węgierskiego.

Redakcja „Wiener Zeitung” będzie informować o kolejnych działaniach związanych z powołaniem gabinetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Jubileuszowa defilada gromadzi tłumy!

0 Comments

Wiedeń 24. April Wczorajsza defilada wojskowa, która odbyła się w stolicy Monarchii dla uczczenia piętnastej rocznicy istnienia wirtualnych Austro-Węgier zgromadziła prawdziwe tłumy! Doprawdy, niezwykłą radość w sercu każdego naddunajskiego partyjoty wywoływać musiał ten widok --…

[WZ] Ustrój Monarchii – pomysły.

0 Comments

Franz Josef von Habsburg | 06. 03. 2013 Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami debat o ustroju Monarchii, który na przestrzeni dziejów zmieniał się od centralizmu do dualizmu, dziś możemy uznać, że wypracowano pewien kompromis, pozwalający…

Nieregularnik Galicyjski, wydanie specjalne, 08.04.1918.

0 Comments

Debata tocząca się wokół decentralizacji i autonomizowania CK Monarchii zyskała znaczny rozdźwięk wśród ludu polskiego. Mimo, iż narażeni jesteśmy na cenzurę i krytykę na łamach niniejszego periodyku chcemy pokazać nasz punkt widzenia. Zrównanie Galicji i…