Nieregularnik Galicyjski, wydanie specjalne, 08.04.1918.

0 Comments

Debata tocząca się wokół decentralizacji i autonomizowania CK Monarchii zyskała znaczny rozdźwięk wśród ludu polskiego. Mimo, iż narażeni jesteśmy na cenzurę i krytykę na łamach niniejszego periodyku chcemy pokazać nasz punkt widzenia.

Zrównanie Galicji i Lodomerii w prawach z innymi krajami jest sprawą niecierpiącą zwłoki. Marazm wewnętrzny powoduje coraz większy niepokój na tych terenach. Nie da się ukryć, że silne tendencje niepodległościowe – WOLNA POLSKA! – są bardzo znaczne… nie da się tego ukryć. Uważamy, iż rozpad CK jest ostatecznością i czymś najgorszym! Gazeta proponuje utworzenie Państwa Polskiego na zasadach autonomicznych. Nie chcemy rozpadu na wzór Styrii. Był to krok ostateczny i niegodziwy. Dziś mocno da się odczuć brak wydolnego działania administracji. Galicja jest jednym z najbardziej zacofanych terytoriów. Sądownictwo w rozsypce, armia, która na całe szczęście broni nas jest szargana licznymi niepokojami – strach przed wojną domową, wojną samą w sobie, rozpadem Imperium. Policja, służba zdrowia itd. itd. wymieniać można wiele. Pisaliśmy już o licznych niepokojach na naszych ziemiach. Kraj Galicji i Lodomerii stoi na krawędzi rozpadu i wojny domowej. Państwowość niskiego szczebla jest w rozkładzie.

Proponujemy:

 • powstanie państwa polskiego w ramach CK, z Cesarzem – jesteśmy mu wierni na zawsze! – jako zwierzchnikiem, lecz z księciem lub osobą wyznaczoną w wyborach powszechnych, która będzie nami rządził na zasadach dziedzicznych/ lub z ustanowienia cesarskiego z poszanowaniem wyborów demokratycznych.
 • Reanimacja administracji.
 • reforma rolna, gospodarcza, sądownicza, monetarna, konstytucyjna itd.
 • modernizacja Galicji i Lodomerii
 • własnej armii, która strzec będzie granic CK.
 • Więcej dowódców nacji polskiej.
 • Parlament krajowy ze wspólnym krajowym w Wiedniu.
 • Cesarz – Pan i władca, który będzie zwierzchnikiem. Będzie głównym dowódcą armii, przed nim odpowiada administracja, w Jego imieniu wydawane są wszelkie rozkazy, wyroki etc.
 • Większego udziału Polaków w służbie Cesarstwu, w parlamencie i administracji, a także armii.
 • Wszelka wolność słowa, wyznania i przekonań.
 • Zniesienie cenzury.
 • Wprowadzenie Polskiej Partii Socjalistycznej do udziału w wyborach.

Nieregularnik Galicyjski widząc dziejową szansę popiera te postulaty. Nie chcemy rozpadu lecz ewolucji CK Monarchii.

 

Wierność swą Tobie Panie, Cesarzu Franciszku Józefie I okazujemy. Przysięgamy trwać przy Tobie na dobre i złe. Chcemy oddać się pod Twą sprawiedliwą lub karzącą rękę. Będziemy żyć i umierać z Twym imieniem na ustach. Wybacz nam te żądania, lecz są one niezbędne dla wzmocnienia CK i jej trwałości.

 

Narodowa gazeta polska, która zawsze stawała po stronie władz centralnych nie jest zdrajcą. Dla nas najważniejszy jest Cesarz i NARÓD POLSKI. Dlatego prosimy o wysłuchanie nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

[WZ] Tour de Österreich and Magyarország!

0 Comments

Maksymilian Fiodorowicz I | 30. 03. 2013 W związku z trwającą wiosną i świętami Wielkanocy czas na rozpoczęcie Tour de Österreich and Magyarország! Tour de Österreich and Magyarország to zawody kolarskie które po raz pierwszy…

Sensacyjne odkrycie archeologów! (2)

0 Comments

Wiktor Maretzky, dnia 8 maja 2016 r. Po tygodniu podróży, znad horyzontu wyłonił  się zarys archipelagu Ziemi Franciszka Józefa. W skład archipelagu wchodzi 191 wysp, których łączna powierzchnia wynosi nieco ponad 16 tyś. km². Spory…

[WZ] Ustrój Monarchii – pomysły.

0 Comments

Franz Josef von Habsburg | 06. 03. 2013 Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami debat o ustroju Monarchii, który na przestrzeni dziejów zmieniał się od centralizmu do dualizmu, dziś możemy uznać, że wypracowano pewien kompromis, pozwalający…