Schwarz-Gelb No.1 – Nostalgia Wakacyjna

0 Comments

W dzisiejszym, premierowym wydaniu Schwarz-Gelb chcemy Państwu zaprezentować jeden z planowanych cykli o nazwie „Nostalgia Wakacyjna”. To seria wywiadów, które będą ukazywały się na naszych łamach, co tydzień, w piątek właśnie. Począwszy od dnia dzisiejszego przez okres całych realnych wakacji, a więc przez 8 tygodni będą mogli Państwo przeczytać co do powiedzenia o sobie mają znamienite osobistości związane z Monarchią Austro-Węgierską, ale nie tylko. Pojawią sie także goście zagraniczni. Piętnaście pytań i tyle samo odpowiedzi, które mogą być bardzo zaskakujące i kontrowersyjne. Zapraszamy Państwa do lektury…

Mój pierwszy raz…

Pierwsza postać, którą chcielibyśmy Państwu przedstawić jest w zasadzie wyborem Państwa. To właśnie rozmowy z Jego Cesarsko-Królewską Wysokością Andrew von Habsburgiem domagała się społeczność austro-węgierska.

  1. Nazywam się…

Andrew von Habsburg, poprzednio Andrew von Lichtenstein, a bardzo starzy mieszkańcy mogą mnie pamiętać jako Andrzeja Trzaskę Chojnackiego.

2. … i zajmuje się (pełnie funkcję)…

W Monarchii Austro-Węgierskiej pełnie różne funkcję, w tym jestem Regentem Monarchii.

3. W mikronacjach jestem od…

W mikronacjach jestem od od 2010 roku.

4. Mój pierwszy dzień w mikroświecie…

W mój pierwszy dzień w mikroświecie znalazłem Monarchię Austro-Węgierską. Zarejestrowałem się, byłem przerażony, pierwszy raz byłem w Mikroświcie. Nie wiedziałem co robić. Przywitał mnie Cesarz Franciszek Józef II i inni panowie. Żadnego już tu nie ma. Całe popołudnie i wieczór siedziałem i obserwowałem co się dzieje.

5. Co lub kto sprawił, że jestem tu i teraz?

Monarchia parokrotnie upadała, ale jak tylko otrzymałem sygnał, że próbujemy się podnieść od razu się zgłaszałem. I tak dziesięć lat minęło.
Ja uwielbiam autentyczne Austro-Węgry, klimat, historię, obyczaje, a w Monarchii Austro-Węgierskiej znajdowałem namiastkę tego.

6. Dzień, w którym stwierdziłem, że „to jest to”…

Od razu wiedziałem, że to jest to, najpierw zająłem się kulturą. Robiłem wystawy w Word. A potem Jego Cesarsko-Królewska Mość (Franciszek Józef II przyp.redakcja) kombinował, aby można je było pokazać na forum.

7. Co mnie inspirowało kiedyś, a co dzisiaj?

Wydaje mi się, że cały czas to samo, ludzie i historia Monarchii Austro-Węgierskiej.

8. Co sprawia, że jestem tu nadal?

Nadal chcę żyć w Monarchii i przebywać z ludźmi, którzy podzielają moje zainteresowania.

9. Mój pierwszy sukces…

Pierwszym sukcesem było zrobienie wystawy o Franciszku Józefie I,
objęcie funkcji Szefa Sztabu Generalnego.

10. Pierwszy raz kiedy usłyszałem(poczułem), że jestem dobry w tym co robię…

Jak mieszkańcom Monarchii Austro-Węgierskiej podobały się moje wystawy.

11. Pierwszy raz kiedy usłyszałem(poczułem), że się do tego nie nadaje…

Cesarz Franciszek Józef II wyjechał poza Monarchię i powołał Regenta późniejszego Cesarza Teodora. Pierwszą decyzja Regenta było usunięcie mnie z funkcji Szefa Sztabu Generalnego. Gdy zapytałem dlaczego to zrobił, dostałem odpowiedź że ma do tego prawo.

12. Najlepsza/najgłupsza rzecz jaką o sobie usłyszałeś…

(Andrew von Habsburg nie udzielił odpowiedzi na to pytanie)

13. Za czym tęsknię?

Tęsknie za starą gwardią, z którą się często nie zgadzałem, a szczególnie za gen. Redl, to był/ jest wspaniały człowiek.

14. Mój cel… gdzie jest granica?

Moim celem jest utrzymanie Monarchii Austro-Węgierskiej.

15. Jak często pojawia się we mnie myśl: „rzucam to i jadę w Bieszczady”?

Na razie nie mam tak zwariowanych pomysłów.

———————————————————————————————-

Serię pytań zadał Heinz-Werner Grüner. Andrew von Habsburg udzielił na nie odpowiedzi dnia 16 lipca 1920 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Schwarz-Gelb No.8– Nie żartuj z Hermana…

3 komentarze

Po niedługiej przerwie wraca do nas feldwebel Herman i jego pełne niespodzianek przygody. Z racji tego, że z powodu awarii maszyn drukarskich seria nie pojawiła się w zeszłym tygodniu przygotowaliśmy dla Państwa większą dawkę humoru,…

SCHWARZ-GELB NO.4 – NOSTALGIA WAKACYJNA

0 Comments

Na zakończenie lipca i to w ostaniej jego godzinie mamy dla Państwa pierwszy wywiad z mieszkańcem mikroświata spoza Monarchii Austro-Węgierskiej. Z reguły to on znajduje się po przeciwnej stronie, ale nie tym razem. Zapraszamy do…

[S-G] Hofburg Nadaje! Otto von Rütelheld | 30. 11. 2009

0 Comments

Otto von Rütelheld | 30. 11. 2009   W związku, iż wielu rodaków tak na prawdę nie wie co się dzieje za murami Pałacu w Hofburgu, czy też letniej posiadłości Schönbrunn, nasz Miłościwie Panujący Monarcha,…