1.Klasse – skarb kibica!

Specjalnie dla państwa przygotowaliśmy wydanie całkowicie poświęcone sezonowi nr jeden w 1.Klasse! To wyjątkowe kompendium wiedzy przybliży nam zespoły,piłkarzy, a przede wszystkim nastawienie trenerów. Zaparszamy do zapoznania!

(dane według stanu na 30. czerwca 1920 roku)

Nazwa Klubu : Budapest Honvéd FC

Stadion: Óbuda Arena

Barwy: Czerwono-Czarne

Właściciel klubu: Borys von Targersdorf

Siła drużyny – 5 belek (20 zawodników)

Transfery: Przybyło 2 zawodników (1 ze szkółki) / nikt nie ubył

Opis drużyny:

Najsilniejszym punktem zespołu jest Almos Peterfi (9 belek), doświadczony i dobrze asystujący, 32-letni zawodnik formacji defensywnej. Obrona w ogóle wydaje się być bardzo solidna. Lider zespołu razem z Zadorem Fulopem (8) i szybkim Matyasem Taborim (7) powinni stanowić zaporę nie do przejścia. W bramce zapewne zagra młody Ond Bethlen (6).

W środkowej formacji na uwagę zasługuje głównie Kond Fuzy(8), który będzie odpowiadał za kreowanie gry budapesztańskiej drużyny. Reszta pomocników będzie rotowana w składzie. Von Targersdorf wzmocnił, co prawda środek pola młodym Ahleniusem(6), ale by kontrolować grę będzie potrzebował jeszcze wzmocnień.

Atak wygląda względnie słabo, w porównaniu do innych ekip, ale zawodnicy są jeszcze w wieku rozwojowym i za 3-4 sezony pokażą, że są potrzebni w stolicy Węgier. Prognoza Sportblatt – walka o pierwszą czwórkę

————————————————————————

Nazwa Klubu : FK Slavija Sarajevo

Stadion: Stadion Slavija

Barwy: Biało-Błękitne

Właściciel klubu: Miroslav Barbarez

Siła drużyny – 5 belek (18 zawodników)

Transfery: nikt nie przybył / nikt nie ubył

Opis drużyny:

Trener Barbarez idzie na żywioł. Nie dokonał żadnych wzmocnień przed sezonem, a materiał ludzki jaki posiadał nie należał do wybitnych. Slavija jest najsłabiej wycenianym klubem, jeśli chodzi wartość piłkarską, a także jeśli chodzi o siłę drużyny. W bramce, Cepalović (5 belek) i Salihović (4), dwóch średniej klasy golkiperów, by nie powiedzieć słabych, będzie walczyć o bluzę z numerem jeden. W obronie Piplica i Alibasić (obaj 6) mogą jeszcze przyciągnąć uwagę, ale reszta, jak na razie, będzie tylko uzupełnieniem składu. Brak młodego narybku.

W pomocy jest najsolidniej. Izetbegović, Katanec i Zukić (wszyscy 7) to całkiem niezłe towarzystwo. Biorąc pod uwagę, że ten ostatni jest niezwykle bramkostrzelny to dobrą alternatywą jest wykorzystać jego wejścia do linii ataku. Jak już jesteśmy przy najbardziej wysuniętej formacji to tu w zasadzie mamy tylko Cacana (6), a w przyszłości Pehlić (4) może okazać się jego zmiennikiem.

Prognoza Sportblatt – dół tabeli

————————————————————————

Nazwa Klubu : K.F. Bregenz

Stadion: Bregenz Arena

Właściciel klubu: Walter Erich Jorg

Barwy: Czarno-Niebieskie

Siła drużyny – 5 belek (19 zawodników)

Transfery: Przybył 1 zawodnik (1 ze szkółki) / nikt nie ubył

Opis drużyny:

Jedna z mniej aktywnych drużyn na przedsezonowym rynku transferowym. Wsparli się jednym juniorem (Bastian Alles-4belki). W bramce rośnie młodość. Pierwszym powinien być Kaltenbach (5), ale młodziutki zmiennik Heinrich (17l.,4) będzie mu deptał po piętach.

W obronie dochodzący do schyłku kariery, specjalista od wolnych Denecke (7) będzie wiódł prym. Jedynie Baumgartner (6) zasługuje by wspomnieć o nim, gdyż faktycznie powinien rozwinąć się na tle pozostałych kolegów z defensywy.

Obdarzony atomowym uderzeniem Felki (7) to filar środka pola, ale znów koledzy za bardzo odstają by móc stworzyć mocne zestawienie. Młodość powinna dostać więcej szans na grę, to byłaby największa korzyść dla tego zespołu.

Napastnicy z Raymondem Zielinskim (6) na czele jako wszechstronną gwiazdą nie powinni razić taką skutecznością jaką zapewne trener Jorg by chciał.

Prognoza Sportblatt – dół tabeli

————————————————————————

Nazwa Klubu : Korona Salzburg

Stadion: SalzArena

Właściciel klubu: Michał von Rokuszewski

Barwy: Czerwono-Czarno-Białe

Siła drużyny – 7 belki (18 zawodników)

Transfery: Przybyło 6 zawodników / Ubyło 6

Opis drużyny:

Von Rokuszewski wykazał się niezwykłą aktywnością przed sezonem. Wzmocnił cały skład, ale pozbył się także zbędnych piłkarzy, którzy w jego mniemaniu nie zasługiwali na grę dla Korony. Dobre przetasowania spowodowały, że jest to jedna z najlepiej wycenianych ekip 1.Klasse (2 miejsce). Między słupkami może stać zarówno Mayr (7 belek), jak i Curran (6), który sprowadzony został z myślą o przyszłości.

Defensywa będzie się opierać na Hoertnaglu (8), Iommim i Traxlerze (obaj 7), ale to ten pierwszy powinien być nadzieją salzburgczyków na lata.

Zarówno pomoc, jak i atak są bardzo silne. Liderem zespołu jest Lukas Scharrer (9), ale także Cerveira (8) i Puckmayr (7) mogą wziąć ciężar gry na siebie. Przed nimi do wyboru, do koloru. Trio: Quattrocchi, Manighetti i Reinaldo (wszyscy 8) daje szeroki wachlarz możliwości ustawienia taktyki. Nie można również zapomnieć o nieco młodszych Hormannie i Schilldorfie (6), którzy również są ciekawą alternatywą do ogrania.

Prognoza Sportblatt – walka o podium

————————————————————————

Nazwa Klubu : Ochmistrze Hofburg

Stadion: Weststadion (stadion wykorzystywany wraz z SK Rapid)

Właściciel klubu: Franz Leopold von Habsburg

Barwy: Czarno-Żółte

Siła drużyny – 5 belek (21 zawodników)

Transfery: Przybyło 4 zawodników (2 ze szkółki)  / Nikt nie ubył

Opis drużyny:

Zespół z wiedeńskiego Hofburga stoi pod panowaniem (dosłownie) rodu Habsburgów, ale swoje mecze rozgrywa na Weststadion w Hutteldorf. Z tego samego obiektu korzysta SK Rapid. Legenda klubu głosi, że nazwa przyśniła się JCKW Franciszkowi Józefowi II jeszcze za jego pełni władzy. Miłościwie nam panujący Franciszek Leopold I nie traktuje drużyny, tylko jako zabawki. Sprowadził do klubu Eurico Poejo(10 belek), który ma „papiery” na najlepszego piłkarza ligi. Zaczynając jednak od bramki. Aż trzech bramkarzy do wyboru, ale żaden względnie dobry. Młody wychowanek, Gruber (4) stoi przed dużą szansą by bronić od początku sezonu.

W obronie sytuacja jest bardzo klarowna. Czwórka: Hutter, Zeilermayr (obaj 7), Gerstinger i Koller (obaj 6) wydają się niezaprzeczalnie być częścią podstawowego składu. Pomoc to w zasadzie tylko wspomniany Poejo. Jedyną jego wadą jest wiek – ma już 36 wiosen. Szeroka kadra daje możliwości, ale klasa piłkarska już niekoniecznie, stąd otwierają się drzwi do kariery dla młodzieżowców.

Gole dla Ochmistrzów ma strzelać Fabian Kessler (8). Dobrym wariantem jest także młokos Schwenner (6) Prognoza Sportblatt – środek tabeli

————————————————————————

Nazwa Klubu : SK Rapid Wiedeń

Stadion: Weststadion (stadion wykorzystywany wraz z Ochmistrzami)

Właściciel klubu: Heinz-Werner Grüner

Barwy: Zielono-Białe

Przydomek: Die Grün-Weißen (Zielono-Biali) lub Hütteldorfer (Hütteldorfczycy)

Siła drużyny – 6 belek (17 zawodników)

Transfery: Przybyło 6 zawodników (1 ze szkółki)  / Ubyło 7 zawodników

Opis drużyny:

Rapid jest jedną z trzech drużyn z Wiednia. Siedzibę ma w Hutteldorf, stąd też jeden z przydomków ekipy. Trener Grüner był bardzo aktywny na rynku transferowym, pozbywając się aż siedmiu zawodników, ale i zgarniając kilku wyróżniających się kopaczy. W bramce Zielono-Białych stać będzie przeciętny Kremsmayr (6 belek). W obronie przede wszystkim może liczyć na Mariusa Bergera (9) i Valentina Rico (8). Reszta defensywy będzie zapewne rotowała z młodzieńcami ze szkółki. Pomoc, jak na warunki 1.Klasse, bardzo solidna z numerem jeden w postaci Idalio Cantante (9). To na nim będzie opierała się szybkość prowadzenia akcji. Na uwagę zasługuje też Pointstingl, Schattauer i Muster (wszyscy 7), ale i młody Hanappi (5), będący przyszłością klubu z Keisslergasse 6. Przednia formacja daje wspaniałe możliwości ustawienia. Trzech snajperów, Wira, Ewers (obaj 8) i Korner (7) wystawieni w różnych wariantach mogą stanowić zagrożenie dla każdej defensywy w lidze.

Prognoza Sportblatt – walka o podium

————————————————————————

Nazwa Klubu : Vienna FC

Stadion: Hohe Warte

Właściciel klubu: Wiktor Marecki

Barwy: Żółto-Niebieskie

Siła drużyny – 6 belek (18 zawodników)

Transfery: Przybyło 5 zawodników (1 ze szkółki)  / Ubył 5 zawodników

Opis drużyny:

Kolejna drużyna z Wiednia i kolejna bardzo silna. Zespół prowadzi popularny i doświadczony trener Marecki. W kadrze zespołu znalazł się tylko jeden bramkarz, Rolf Grahler (6 belek). Z pewnością między słupkami będą testowani także inni bramkarze. Tuż przed nim klub piłkarski z Wiednia ma grupę solidnych i niezwykle równych umiejętnościami zawodników. Na tle całej szóstki wyróżnić można Winklhofera, Saumela i Schweiningera (wszyscy 7) oraz egzotycznego przybysza z dalekiego wschodu, Xiang Tiana(6). W pomocy trzeba przede wszystkim wskazać na Vinnie Deery’ego (11 belek!). To najlepszy piłkarz w lidze. Powinien nie tylko kreować grę, ale i zdobywać sporo goli. W środku pola na uwagę zasługują także młodzi Ejnarsson i Tagesson (obaj 6). Taka nie ma takiej siły rażenia, ale przyzwoici Grubor, Handl i przede wszystkim Schepers (wszyscy 6) dają nadzieję kibicom na lepsze jutro.

Prognoza Sportblatt – walka o pierwszą czwórkę

————————————————————————

Nazwa Klubu : Sparta Praga

Stadion: Letensky Stadion

Właściciel klubu: Moritz von Oranien-Nassau

Barwy: Czerwono-Biało-Niebieskie

Siła drużyny – 6 belek (22 zawodników)

Transfery: Przybyło 5 zawodników (1 ze szkółki)  / Ubył 1 zawodnik

Opis drużyny:

Trener von Oranien-Nassau jako jedyny w całej lidze zarobił na pozbyciu się zawodnika. Sprzedaż Stejskala dała mu kilkadziesiąt koron więcej na transfery do klubu. Ekipa z Czech będzie jedną z silniejszych w tym sezonie. Wpłynęły na to właśnie zmiany w składzie dokonane przez właściciela.

Rękawice bramkarskie od pierwszej minuty założyć winien Jagr (6 belek), średniej klasy golkiper. Patrząc na to ile ma lat, nie wróżę mu długiej obecności na boisku, tym bardziej, że władze klubu są bardzo aktywne na rynku transferowym. Prascy kibice w obronie oklaskiwać będą Curado (9). To filar jakich w lidze mało. Wesprze go Hauguel (7), ale reszta zawodników broniących dostępu do własnej ramki nie wygląda już tak atrakcyjnie.

Środkowa formacja opierać się będzie na Prohazsce i Holtonie (obaj 7). Szczególnie ten drugi ma coś do udowodnienia. Zainteresowanie medialne jego osobą było spore. Pisaliśmy już o tym w poprzednim numerze. I tu znów, jak w defensywie, zauważyć da się dziurę pomiędzy umiejętnościami najlepszych w zespole, a kolejnymi zawodnikami.

Numerem jeden w ataku jest Ivan Zelenka (9). Jego pozycja w Sparcie jest niepodważalna. Wszyscy liczą, że zdobędzie sporo bramek.

Prognoza Sportblatt – walka o pierwszą czwórkę

————————————————————————

Wyniki sparingów przedsezonowych:

Korona – Honved 2-0

Rapid – Sparta 3-1

Sparta – Honved 2-1

Bregenz – Rezerwy 3-1

Ochmistrze – Rezerwy 1-0

Vienna FC – Rezerwy 3-0

Korona – Rezerwy 3-0

Slavija – Rezerwy 1-2

Honved – Rezerwy 3-1

Sparta – Rezerwy 3-1 Rapid – Rezerwy 3-0

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.