[WZ] Wybory bez zaskoczenia

0 Comments

wz-logo-strona

Franz Josef von Habsburg | 26. 03. 2013

oldphoto(3)
Węgierski lokal wyborczy

 

Najlepszym zwiastunem lepszych czasów jest fakt, że udało się zakończyć dość długi stan wyjątkowy i przeprowadzić wybory w Austrii i na Węgrzech. Wprawdzie koniecznym było zmniejszenie liczby delegatów i posłów w Austrii i na Węgrzech do dwóch, ale jest to – jak wierzę – stan przejściowy, wynikający ze szczególnych uwarunkowań.

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, że Abgeordnetenhaus będzie wchodzić dwóch delegatów – Patryk Labacki i moja skromna osoba, Franz Josef von Habsburg. Na Węgrzech natomiast będzie to Károly Miklós oraz Victorio Mortuus. Niestety nie byliśmy świadkami zajadłej walki wyborczej, tylko jeden kandydat opublikował swój program i przedstawił się obywatelom. Wierzymy, że będą to ostatnie wybory, w których każdy będzie pewny swego miejsca.

Na Węgrzech parlament już obraduje, w Austrii jeszcze nie zaczął obrad. Wszyscy jesteśmy ciekawi, kogo deputowani do Zgromadzenia Parlamentarnego wskażą jako kandydata na Prezydenta Ministrów Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości. Pewniakiem jest Victorio Mortuus, który nie ma kontrkandydatów. Co ciekawe, Kryzys Traumlandzki, który wywołał nieco wymuszone oburzenie na Cesarskim i Królewskim Dworze, raczej szefowi rządu pomógł niż zaszkodził.

Brak Austro-Węgrom też partii z prawdziwego zdarzenia. Wprawdzie przebąkuje się coś o Vaterländische Front, ale takie stronnictwo jak dotąd nie powstało. Trudno więc oczekiwać spójnego programu, co jest nieco dezorientujące. Z drugiej strony – partie na całym świecie właściwie piszą w kółko o tym samym i różnią się jedynie barwą. Stanowią raczej koterie towarzyskie „lubiących się” nawzajem ludzi. Dobrze by było, gdyby w Austro-Węgrzech wyglądało to nieco inaczej, zwłaszcza że kilka lat wcześniej potrafiliśmy to pokazać – w ramach Partii Robotniczo-Chłopskiej, Partii Ludzi Myślących oraz Zjednoczonej Partii Prawicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Żołnierze po przyjeździe do Bludenz

CO MA DO UKRYCIA WOJSKO?! CAŁA PRAWDA O OPERACJI „TRISKELION”

0 Comments

Siódmego lipca ubiegłego roku poranek był wręcz sielankowy. Nic nie zapowiadało dramatycznych wydarzeń, które miały rozegrać się w ciągu kilku nadchodzących dni na terenie najdalszego z krajów Monarchii - Vorarlbergu. "Operacja Triskelion" - bo taką…

[WZ] Ustrój Monarchii – pomysły.

0 Comments

Franz Josef von Habsburg | 06. 03. 2013 Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami debat o ustroju Monarchii, który na przestrzeni dziejów zmieniał się od centralizmu do dualizmu, dziś możemy uznać, że wypracowano pewien kompromis, pozwalający…