[BZ] Koncert Noworoczny

0 Comments

news Isabella Marie Swan | 02. 01. 2010

 

 

Koncert Noworoczny w Wiedniu

1 stycznia 2010 w Złotej Sali Towarzystwa Muzycznego w Wiedniu odbył się tradycyjny Koncert Noworoczny w wykonaniu Wiedeńskich Filharmoników. Najbardziej znaną orkiestrę świata poprowadził już po raz drugi, słynny francuski dyrygent Georges Pretre. A dzięki chojności naszego JCKM Franciszka Józefa II – wszyscy obywatele Austro-Węgier mieli możliwość wysłuchania tego niesamowitego koncertu.

85-letni dyrygent prowadził koncert z werwą i humorem. „Dzieła Straussa, Lehara i Lennera wnoszą radość do naszego życia. Przez dwie godziny chciałbym dać ludziom całego świata chwilę radości, zapomnienia, ucieczki od codziennych kłopotów” – powiedział przed koncertem francuski dyrygent.

Dyrektor Paryskiej Opery, był najstarszym dyrygentem, który poprowadził Noworoczny Koncert. Debiutował w 1956 roku, osiągał sukcesy w słynnych teatrach operowych: Londynie, Mediolanie i w Nowym Jorku. Noworoczny koncert prowadził już w roku 2008.

W programie koncertu znalazły się, jak zwykle, walce dynastii Straussów, w tym najpiękniejszy walc świata „Nad pięknym modrym Dunajem”.

Zaprezentowano również fragmenty dzieł niemieckiego kompozytora Carla Otto Nicolaia i Duńczyka Hansa Christiana Lumbyego.W sali wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego – udekorowanej tradycyjnie 30 tysiącami kwiatów z San Remo. Dzieła wiedeńskich mistrzów „ilustrowali” tancerze baletu Wiedeńskiej Opery w salach Muzeum Sztuk Pięknych. Kostiumy projektował Valentino – jeden z najsłynniejszych projektantów mody na świecie.

Wiedeńscy Filharmonicy to najsłynniejsza orkiestra Europy, która istnieje od roku 1841. Filharmonię prowadzili najwięksi dyrygenci świata między innymi Hans Richter i Gustav Mahler. Zespół słynie z konserwatyzmu i bardzo rzadko opuszcza Wiedeń.

Pierwszy Koncert Noworoczny zorganizowano w Wiedniu 31 grudnia 1939 roku. Telewizje całego świata transmitują go od 50 lat. Bilety na koncert w Złotej Sali o wspaniałej akustyce ozdobionej 16 stojącymi wzdłuż ścian pozłacanymi kariatydami – trzeba zamówić z rocznym wyprzedzeniem.

W przyszłym roku koncert dyrygował będzie Franz Welser-Möst.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuły

Archiwa

Meta