Noworoczna Mowa Tronowa

0 Comments

zeitungFranciszek Józef II | 01. 01. 2009

 

An meine Völker!
Népeimhez!

Jeszcze parę dni temu miałem przyjemność składać życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W chwili, gdy to przemówienie ujrzy światło dzienne, zapewne większość z nas będzie świętować nadejście kolejnego roku – być może lepszego niż ten stary. Nie chcę dokonywać żadnych podsumowań – nie jest moim zadaniem oceniać pracy żadnego z Rządów. Pragnę jedynie wyrazić nadzieję i co nieco przypomnieć.

Zacznijmy od tego, że mamy nowy Rząd, który ze wszystkich sił będę wspierał w jego działaniach, na ile będę w stanie. Jeżeli będzie trzeba, w pracy z Rządem ustąpię ze swoich przekonań bądź będę ich bronił.

Na specjalną pochwałę zasługuje praca Pana Andrzeja Trzaski-Chojnackiego. Jako Szef Sztabu Generalnego nie brzydzi się pracy na rzecz Cesarskich i Królewskich Sił Zbrojnych. Jako Minister Kultury – przygotowuje rozmaite wystawy i ciekawe prezentacje. Ponadto, właśnie z dzisiejszej okazji pragnę przypomnieć, że Ministerstwo Kultury przygotowało nową wersję Filharmonii, a także kalendarz na Nowy Rok.

Rok 2008 – to pierwszy rok istnienia naszego nowego ustroju, który moglibyśmy nazwać niepełnym dualizmem. W tym czasie, w porównaniu z 31 grudnia 2007 r., Austro-Węgry poszły naprzód – staliśmy się więksi, lepsi i stabilniejsi – i z tego należy się cieszyć. Mamy jednocześnie wiele niedociągnięć, ogrom pracy do zrobienia – jak to zwykle bywa, każda jedna załatwiona sprawa rodzi dziesięć kolejnych.

Kończąc moje lekko nieskładne wywody chciałbym życzyć całej Monarchii szczęśliwego Nowego Roku.

Ein glückliches Neues Jahr!
Boldog újévet!

(-) FJ II, k. k., m. kir., m. p.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuły

Archiwa

Meta