Teka Stańczyka (6 listopada 2008)

0 Comments

Sarajewo 1914 – nowa wystawa Ministerstwa Kultury

Opublikowane w Informacje z kraju, Kultura 6 listopad, 2008 przez: Benedykt Szujski

 

 

Dnia wczorajszego miało miejsce otwarcie nowej wystawy autorstwa Ministra Kultury Pan Andrzeja Trzaska-Chojnackiego na temat tragicznego zamachu na Arcyksięcia Ferdynanda, dokonanego w Sarajewie 1914 r. Oczywiście Redakcja Teka Stańczyka nie mogła opuścić takiego wydarzenia i nie wysłać tam swoich dziennikarzy.

Najnowsza wystawa autorstwa Pana Trzaska-Chojnackiego, jest kontynuacją cyklu wystaw o tematyce historycznej, zapoczątkowanego wystawą na temat Odsieczy Wiedeńskiej, która została otwarta w jej trzysta dwudziestą piątą rocznice. Obecna miała zostać udostępniona zwiedzającym już 28 lipca – w dniu wypowiedzenia przez Austro-Węgry wojny Królestwu Serbii, która było następstwem zamachu, lecz z powodu licznych problemów technicznych stało się to dopiero teraz.

Jak już zostało powiedziane, tematem wystawy jest straszny w skutkach zamach na ówczesnego następce tronu Arcyksięcia Ferdynanda, w czasie którego zginął on sam i jego morganatyczna małżonka Zofia Chotek. Zwiedzający mogą zapoznać się z wieloma interesującymi faktami związanymi z tym mrocznym aktem w historii Monarchii, tak z znanymi jak i nieznanymi. Wystawa przybliża zarówno proces przygotowań, przebieg samego zamachu oraz jego następstwa jak i dalsze losy samych zamachowców. Na wystawie zgromadzono pokaźną liczbę niezwykle ciekawych eksponatów, fotografii i archiwalnych dokumentów obrazujących wydarzenia z 1914 roku, które doprowadziły do wybuchu jednego z największych i najstraszniejszych konfliktów w dziejach.

Niniejsza wystawa jest jedną z tych, wobec których żaden świadomy Austriak, jak i mieszkaniec mikroświata nie powinien przejść obojętnie. Teka Stańczyka gorąco poleca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuły

Archiwa

Meta