Teka Stańczyka (17 października 2008)

0 Comments

Expose Miklosa Vaya

Opublikowane w Informacje z kraju, Monarchia, Polityka 17 październik, 2008 przez: Benedykt Szujski

 

 

W dniu dzisiejszym Premier Miklos Vay wygłosił w Zgromadzeniu Parlamentarnym swoje expose prosząc jednocześnie Posłów oraz Delegatów o poparcie jego rządu i udzielenie mu votum zaufania. Oto pełen tekst wygłoszonego przez Premiera Rządu Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości expose:

Wysoka Izbo!
Szanowni Państwo

Każdemu Premierowi przychodzi stawać w tym miejscu, w którym stoję teraz ja. W miejscu, z którego wszyscy starają się przedstawić jak najdłuższe przemówienie. Cóż, ja będę inny. Nie chcę się z tego miejsca rozwodzić, więc przedstawię wszystko w takiej pigułce, tak, aby każdy obywatel to przeczytał i nie zasypiał z nudów w połowie dzieła. Tak, aby to był to prawdziwy plan pracy rządu na najbliższy okres, a nie arcydzieło Pijarowskie.

Szanowni Państwo!

Rząd pragnie wprowadzić życie bardzo dobrze zorganizowaną politykę informacyjną na szeroką skalę tak, aby każdy obywatel był usatysfakcjonowany ze sposobu informowania go o poczynaniach Rządu. Monitor Rządowy będzie głównym źródłem informacji na temat władzy wykonawczej. To on dostarczy Państwu niezbędnych wiadomości, to z niego powinniście korzystać, jeżeli pragniecie rozwiać swoje wątpliwości dotyczące prac Gabinetu. Zależy Nam bardzo, abyście Państwo mogli pozyskać wszelkie potrzebne informacje, bo my jesteśmy po to, żeby naprawić NASZ wspólny Kraj, NASZĄ kochaną Monarchię. Liczymy na bardzo dobrą współpracę ze Zgromadzeniem Parlamentarnym, jak i z każdym przeciętnym obywatelem.

Nasz Rząd stawia sobie bardzo poważne zadania przed sobą. Jesteśmy świadomi, że kilku z nich
nie uda nam się zrealizować podczas tej kadencji, jednak zrobimy wszystko, żeby nasi ewentualni następcy przystąpili do ich realizacji. Stworzymy im odpowiednie warunki do pracy nad naszymi projektami oraz zapewnimy stały przepływ dokumentów pomiędzy nowym a starym gabinetem. Jednocześnie będziemy się starali, aby jak najwięcej z naszych celów zostało zrealizowanych, jednak nie dokonamy tego bez poparcia Posłów, Delegatów jak i Narodów.

Szanowni Państwo!

Rządzenie to nie jest bułka z masłem. Rządzenie wymaga dobrego zespołu kompetentnych ludzi, którzy stawiają sobie przede wszystkim dobro Monarchii. Ludzi z pomysłami na jej rozwój. Taki też będzie mój Rząd. Gabinet złożony z niezależnych poglądowo osób, które zgodziły się działać wraz ze mną dla dobra Monarchii. Jako premier mogę również zapewnić, że jeżeli działania któregoś z Ministrów odbiegać będą od powyższego opisu, to zostaną wyciągnięte wobec niego konsekwencje, gdyż niedopuszczalne jest, aby osoby na tak wysokich stanowiskach szkodziły temu Krajowi. Krajowi, który kochamy wszyscy. I to zarówno, jeżeli chodzi o urzędników koalicyjnych, jak i tych, których ja rekomendowałem.

Oprócz kompetencji i chęci do działania stawiamy również na patriotyzm. Nie ważne, czy jesteśmy Węgrami czy Austriakami, wszyscy kochamy CiK Monarchię i to jej dobro winno nam przyświecać w naszych codziennych działaniach. Rozwój ducha patriotyzmu będzie jednym ze sztandarowych haseł mojego gabinetu, a edukacja kulturalna nie będzie jedynie niespełnionym marzeniem, ale przepiękną rzeczywistością.

Szanowni Państwo!

Stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych zajęła jedna z najlepiej znających się w tym fachu osób. Jego Cesarska i Królewska Mość zgodziła się pełnić obowiązki tego Ministra. Jest to rzecz niesamowicie dobra dla Monarchii, gdyż usprawni to administrację sprawami zagranicznymi, gdyż dzięki temu nie ma szansy na to, by Monarcha blokował decyzję Rządu, co jest bardzo pozytywne dla Monarchii. Jego umiejętności i obycie międzynarodowe, a także znajomości w każdej części świata na pewno zapewnią doskonałą politykę zagraniczną. Możemy spać spokojnie, gdy to stanowisko zajmuje właśnie ta osoba. Jest to niesamowicie dobra nowina dla wszystkich. Monarcha jest również gwarantem technokratycznego rządu ludzi dobrej woli ponad podziałami, którzy działają dla dobra Monarchii.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zajmie się dalszą poprawą stosunków z Państwami Trójprzymierza, które są naturalnie naszymi najlepszymi sojusznikami. Liczymy również na współpracę z innymi krajami, głównie zgromadzonymi w Organizację Polskich Mikronacji. Jako cel sztandarowy postawimy sobie wspieranie młodych krajów, ale tylko tych, które prezentują sobą dość wysoki poziom oraz przedstawiają ciekawy pomysł na mikronację. Wszelkiego rodzaju jojonacje będą stanowczo tępione.

Wysoka Izbo!

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych objął Pan Łukasz Ziółkowski. Minister zapewnia stabilność nie tylko sprawom wewnętrznym, ale także pracom Rządu, jako iż jest ministrem koalicyjnym. Jego wkład w dobro kraju jak i umożliwienie powstania tego Rządu Narody Monarchii będą dobrze wspominać. Wiele osób może mu zarzucać, że jest ministrem tylko dlatego, że jest w koalicji, ale to nie prawda. Gdyby był słaby w tym co robi, na pewno by nie został Ministrem, już, jak przypuszczam, sam Monarcha by się o to postarał, gdyż komu jak nie Jemu zależy najbardziej na dobru Monarchii ? Jego zdolności na pewno dobrze przyczynią się Austro-Węgrom i to jest moim zdaniem sprawa bezdyskusyjna.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotuje egzamin urzędniczy, który będzie jednocześnie testem dla przyszłych urzędników, a fakt, że wszystkie odpowiedzi do niego będą w jednym miejscu publicznie dostępne, na pewno spowoduje, iż kadry będą lepiej wyszkolone. Będziemy również rewidować obecny Dziennik Ustaw w poszukiwaniu bubli prawnych oraz eliminować je dla dobra ogółu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych będzie szukać chętnych do wsparcia samorządów na terenie Monarchii oraz ścisłej współpracy z władzami regionów, miast, wsir30;

Szanowni Państwo!

Ministerstwo Skarbu objąłem osobiście ja, jako pełniący obowiązki Ministra Skarbu. Stało się tak dlatego, że chciałem mieć osobistą kontrola nad tak ważną kwestią, jaką niewątpliwie jest budżet państwa. Wszyscy wiemy w jakiej ciężkiej sytuacji jest nasz budżet, z miesiąca na miesiąc stan konta naszego Państwa się zmniejsza, końca dziury budżetowej nie widać końca. Postanowiłem, że wezmę na siebie odpowiedzialność za ratowanie finansów publicznych.

W ciągu trwania kadencji planujemy znacząco zmniejszyć wydatki przeznaczone na organy władzy publicznej tak, aby dziura budżetowa była możliwie najmniejsza, a docelowo, żeby dochody przewyższały wydatki. Opozycja zarzuca, że zmniejszając wydatki zmniejszamy przychody, jednak wady wynikające ze zmniejszenia dochodów nie są współmierne z korzyściami płynącymi ze zmniejszenia wydatków. Podejmiemy współpracę z każdym, kto wyrazi chęć wspólnego działania, gdyż dobrze skonstruowana polityka budżetowa jest ważniejsza, niż polityczne bagienko i niesnaski między poszczególnymi politykami.
Ekscelencje!

Ministerstwo Kultury jest pod zarządem Pana Andrzeja Trzaska-Chojnackiego. Opozycja raczy tego świetnego w swoim fachu człowieka nazywać osobą, która etatowo popiera każdy Rząd. Nie wiem, czy traktować to jako komplement, czy wręcz przeciwnie jako akt obrazy, jednak wiem, że Ekscelencja Rotberg przeszkadzał w pracy oraz krytykował jego pomysły. Być może jest to ciąg dalszy jego walki przeciwko Panu Trzaska-Chojnackiego ? Jestem pewien, że Ekscelencja Andrzej Trzaska-Chojnacki jest o wiele, wiele lepszy niż swój cień.

Ministerstwo Kultury będzie dbało o edukację kulturalną obywateli Monarchii. Kontynuować będzie pracę nad wystawami oraz powołane zostanie Muzeum. Przygotowanie wysokiej jakości edukacji na pewno zajmie wiele czasu pracy Kancelarii Premiera oraz Ministerstwu Kultury. Chcemy, aby każdy mógł powiedzieć; tak, u mnie w kraju kultura stoi na bardzo, bardzo wysokim poziomie. Również w sprawach sportu nie pozostaniemy ślepi; jak widzimy piłka nożna stoi już na dość dobrym poziomie. Prezes AWFP oraz Kancelaria Premiera prowadzą pracę nad ożywieniem tej Federacji.

Moi Drodzy!

Ministrem Wojny został nieoceniony Edmund von Rabl. Znając jego doświadczenie oraz zaangażowanie możemy być spokojni o stan Sił Zbrojnych.

Ministerstwo Wojny oraz Sztab Generalny są w trakcie reformowania Wojska. Jednak wszystkich szczegółów w tym expose zdradzić nie mogę, gdyż Armia objęta jest lekką nutką tajemniczości, co jest na pewno dobre dla niej. Nie chcemy mieszać wojskowości w sprawy polityczne.

Wysoka Izbo!

Przeczytali właśnie Państwo swego rodzaju plan działań Rządu. Na pewno nie zawiera on wszystkiego, co zrobimy oraz zawiera rzeczy, których niedane będzie nam zrealizować. Proszę Szanownych Panów Posłów oraz Delegatów o poparcie mojego Rządu i wyrażenie votum zaufania dla niego. To da zielone światło do modernizacji Monarchii. Mogę zapewnić, iż żadna szansa na zmienienie, oczywiście na lepsze, Austro-Węgier nie zostanie zmarnowana. Mam nadzieję, że powyższe słowa przekonają Ekscelencję do poparcia mnie. Liczę, iż przyświecać wam będzie zdrowy rozsądek, a nie partyjniactwo, którego dowodem są niektóre działania opozycji.

Miklos Vay
Premier Rządu
Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości.

Głosowanie nad udzieleniem votum zaufania potrwa do 22 października ale ze względu na układ sił w Zgromadzeniu Parlamentarnym, jego wynik jest raczej przesądzony na korzyść  Premiera Miklosa Vaya.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Teka Stańczyka (17 września 2008)

0 Comments

Równość - szlachetna idea czy wypaczenie? Opublikowane w Różne, Społeczeństwo 17 wrzesień, 2008 przez: Benedykt Szujski     Tak często w codziennych rozmowach a przede wszystkim w polityce używa się chwytliwych haseł takich jak równość, wolność…

Teka Stańczyka (8 września 2008)

0 Comments

Austro-Węgrzy wybrali! Opublikowane w Informacje z kraju, Państwo, Polityka, Wybory 8 wrzesień, 2008 przez: Benedykt Szujski   Dnia wczorajszego o godzinie 20.00 zakończyła się procedura wyborcza która wyłoniła członków Izby Delegatów Rady Państwa V kadencji i…

Teka Stańczyka (30 sierpnia 2008)

0 Comments

Debata odwołana - bardzo przepraszamy Opublikowane w Polityka 30 sierpień, 2008 przez: Benedykt Szujski Niestety z powodów od siebie niezależnych Pan Piotr de Burg von Baden który miał wystąpić w dzisiejszej debacie nie będzie mógł wziąć…