List do Wyborcy

0 Comments

zeitungRiccardo von Rotberg | 27. 08. 2008

 

Wiedeń, 21. sierpnia 2008 roku

Szanowni Państwo,
Piszę, by prosić Was o głos w wyborach na reprezentantów Liberalnej Partii Austro-Węgier. Musicie jednak wcześniej wiedzieć, kim jesteśmy i co sobą reprezentujemy.

Liberalna Partia Austro-Węgier powstała w lipcu 2007 roku z mojej inicjatywy. Już kilka dni później w struktury naszej organizacji wstępowali kolejni mieszkańcy Monarchii. Obecnie jesteśmy największą partią polityczną w Austro-Węgrzech.

Już w sierpniu pan premier Piotr Galik zaproponował udział Liberalnej Partii Austro-Węgier w sprawowaniu władzy na terenie Przedlitawii. Objąłem wtedy urząd Wicepremiera oraz Ministra Finansów. W styczniu, pan premier Victorio Mortuus powierzył mi stanowisko Ministra Skarbu. Po jego rezygnacji, nie mogłem poprzeć rządu pana Otto von Rutelhelda, gdyż wcześniej czy później i tak doszłoby do mojej dymisji. Dopiero po upadku tego gabinetu, mogłem wspólnie z nowym premierem Vidorem Simonem przystąpić do nadrabiania zaległości po poprzednikach. Tym razem jako Minister Spraw Wewnętrznych. Miałem zaszczyt być ministrem w rządach trzech premierów. dzisiaj nadszedł czas, by zgodnie z wolą moich kolegów, a mam nadzieję także i Waszą, to ja nim został.

Pozwólcie, że przedstawię Wam naszych kandydatów do Zgromadzenia Parlamentarnego. Pierwszym z nich jest Conrad von Bielendorf. Człowiek, który niemal od samego początku dotrzymuje mi kroku w Partii Liberalnej. Autor wielu pomysłów na naszą działalność w zakresie sportu, armii, a przede wszystkim spraw obywatelskich.

Kolejnym kandydatem jest Piotr Wolecki. Znawca sportu oraz kultur. Świetnie wypełnia swoją rolę jako wiceprzewodniczący naszej organizacji. Można o nim powiedzieć rkopalnia pomysłówr1;. Nieraz ratował w trudnych chwilach sytuację.

W końcu Wasilij Petrowicz. Minister Skarbu w rządzie premiera Vidora Simona. Już w kilka dni po zaprzysiężeniu gabinetu stworzył fachowy budżet, który wypełnił lukę po nieudanym miesiącu rządzenia przeciwników.

Drodzy mieszkańcy, naszym nadrzędnym celem jest poprawienie standardów życia w Waszych domach i rodzinach. Chcemy, by sprawy bieżące nie były oparte na ciągłych wpadkach, pomyłkach oraz niedopatrzeniach. Mieszkańcy Monarchii zasługują na coś lepszego niż ciągłe spory, kłótnie czy afery.

Po wyborach stworzymy rząd, który opierać się będzie na wiedzy i doświadczeniu fachowców. Jednak nie zapomnimy, że to nowi mieszkańcy mają świeże pomysły na rozwój naszego wspólnego kraju. Nasz wspólny kraj jest naszym wspólnym dobrem. Wiemy, jak o nie zadbać.

Chcemy by Austro-Węgry mogły cieszyć się jasnym i przejrzystym prawem, wolnym od niezrozumiałych i absurdalnych przepisów utrudniających rozpoczęcie, często świetnie zapowiadającej się, kariery. Dzisiaj trzeba przebrnąć przez stos dokumentów, by rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Uruchomimy projekt, który znacznie to ułatwi.

Kolejne rządy obiecują wprowadzenie Systemu Gospodarczego. To ważny projekt, jednak ciągłe zmiany terminów i inne wydarzenia, jakie miały miejsce, przekonały nas do tego, by nie powtarzać błędów poprzedników oraz by nie ponawiać rozczarowania wśród mieszkańców.
Dlatego mówimy otwarcie: nie obiecujemy Systemu Gospodarczego. Obiecujemy wszelkie starania, by ten System w końcu zadziałał.

Każdy z nas czuje się obywatelem tego wspaniałego kraju. Jednak czy ma tego namacalny dowód? Jeszcze nie, ale za jakiś czas owszem. Wprowadzimy możliwość wydawania personalnych dowodów osobistych oraz paszportów. Chcemy by wszyscy mieszkańcy mogli poczuć się nimi w 100%.

Od czasu ostatnich wyborów mieliśmy okres, kiedy władza była dla władzy. Ten czas bardzo negatywnie odcisnął się w pamięci niemal nas wszystkich. Liberalna Partia Austro-Węgier jest jedynym gwarantem tego, że taka sytuacja już się nie powtórzy. Władza ma służyć Narodom, nigdy odwrotnie. Dlatego będziemy działać w oparciu o jasność i przejrzystość wszystkich decyzji, tak aby to zwykli mieszkańcy mieli nad nami realną kontrolę.

Z tygodnia na tydzień do Monarchii przybywają nowi ludzie. Coraz więcej mieszkańców, to większe zagrożenie pomyłką czy niechcianym wypadkiem. Stworzymy bazę danych o obywatelach zamieszkujących Austro-Węgier. Dostępną dla wszystkich. Nie tylko specjalnie wybranych osób. Jednocześnie dbając o prywatność uchwalimy ustawę o ochronie danych osobowych, tak by znalazły się tam jedynie informacje, na które mieszkańcy wyrażą zgodę.

Jak wszyscy zauważyliśmy ostatnimi czasy, sądy na terenie Austro-Węgier nie działają najlepiej. Winny jest temu system sądowniczy. Za naszych rządów powstaną dwa odrębne i niezależne od siebie kodeksy. Pierwszy regulujący sprawy karne, drugi sprawy cywilne. Często zdarza się tak, że na rozprawę trzeba czekać tygodniami, a czasami i dłużej. Spowodowane jest to, małą ilością sędziów. Dlatego postanowiliśmy, że uruchomimy specjalne szkolenia dla kandydatów na urzędy sądownicze. Większa liczba sędziów to krótszy czas oczekiwania na rozprawę i sprawiedliwy wyrok.

To nie wszystkie cel, jakie przed sobą postawiliśmy, a jedynie ich część. Postawiliśmy przed sobą wiele ambitnych zadań, jednak by je zrealizować potrzebne jest Wasze zaufanie. Proszę Was o oddanie głosu na kandydatów Liberalnej Partii Austro-Węgier.

Z poważaniem,
Riccardo von Rotberg
Przewodniczący Liberalnej Partii AW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuły

Archiwa

Meta