Oświadczenie MSZ ws. konkordatu z Państwem Kościelnym Rotria

0 Comments

zeitung

Victorio Mortuus | 14. 07. 2008

 

 

Oświadczenie
Ministerstwa Spraw Zagranicznych Monarchii Austro-Węgier
w sprawie wypowiedzenia konkordatu
pomiędzy Państwem Kościelnym Rotria a Monarchią Austro-Węgier

 

Dnia 13 lipca 2008 roku Monarchia Austro-Węgier wypowiedziała konkordat z Państwem Kościelnym Rotria. Władze Monarchii rozważały tę możliwość już wcześniej, jednak poprzedni rząd nie zdołał poprawnie przeprowadzić procedury wypowiedzenia umowy międzynarodowej.

Konkordat z Państwem Kościelnym Rotria został wypowiedziany z kilku powodów. Pierwszym i najważniejszym z nich był brak działalności apostolskiej Państwa Kościelnego Rotria na terenie Monarchii Austro-Węgier, co dokładnie przedstawia raport sporządzony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w dniu 9 lipca. Innym powodem jest wielokrotne naruszanie zapisów konkordatu przez władze Państwa Kościelnego Rotria, na co Ministerstwo Spraw Zagranicznych władzom Stolicy Apostolskiej wielokrotnie zwracało uwagę.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych pragnie poinformować, iż nie planuje stworzenia ani podpisania innego konkordatu z Państwem Kościelnym Rotria. Dalsze losy współpracy Monarchii Austro-Węgier ze Stolicą Apostolską nie zostały jeszcze przesądzone. O wszelkich decyzja ministerstwo będzie informować na bieżąco.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych jednocześnie pragnie zwrócić uwagę na to, iż wypowiedzenie konkordatu nie było decyzją, która wymagałaby przeprowadzenia referendum. Trzeba zaznaczyć, iż obecnie Monarchia Austro-Węgier posiada ponad 400 mieszkańców z czego tylko około 10 deklaruje swoją przynależność do Kościoła Rotrio-Chrześcijańskiego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia zarówno władze Państwa Kościelnego Rotria jak i obywateli Monarchii Austro-Węgier, iż działalność apostolska oraz własności Państwa Kościelnego Rotria na terenie Monarchii nie są zagrożone.

/-/ Victorio Mortuus

Minister Spraw Zagranicznych

Monarchii Austro-Węgier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Podziękowanie

0 Comments

Riccardo von Rotberg | 08. 09. 2008   Wiedeń, 8. września 2008r. Drodzy mieszkańcy, w ostatni weekend zdecydowaliście komu powierzyć ster władzy. Dziękujemy za udzielone mam zaufanie i przyrzekamy Was nie zawieźć. Chcemy jak najszybciej…

Oświadczenie Prezesa Sądu Najwyższego

0 Comments

Vidor four Simon | 19. 10. 2010   Wasza Cesarska i Królewska Mość! Szanowna Pani Poseł! Szanowni Panowie Posłowie i Delegaci! Jak zapewne nie umknęło Państwa uwadze została zaproponowana kandydatura mojej osoby na stanowisko Premiera…

Smutna wieść…

0 Comments

Miklos Vay | 20. 09. 2008   Dziś, w godzinach porannych doszło do zdarzenia, które zapadnie w pamięć na wiele następnych lat. Wiele pokoleń będzie wspominać haniebną zbrodnię dokonaną w Innsbrucku. W czasie, gdy Jej…