Informator Parlamentarny nr 1 z dn. 25/2/2008 Miklos Vay | 25. 02. 2008

0 Comments

zeitung

Miklos Vay | 25. 02. 2008

 

Artykuł mojego autorstwa, 'przedrukowany’ ze strony Partii Lewicowej [www.partialewicowa.glt.pl], tam też lepiej się go czyta, gdyż przyjemniej jest sformatowany. Zapraszam do lektury ;-).

'A oto pierwsze wydanie informatora parlamentarnego,stworzonego po to, aby każdy mógł wiedzieć co się w nim [parlamencie] dzieje bez zbędnego szperania po forum. A więc – zaczynamy.

Otóż w ostatnim czasie Rada Monarchii nie wykazuje szczególnej aktywności, aczkolwiek może to byc spowodowane niską liczbą uchwalonego prawa przez ZP, do czego z bólem serca przyznać się muszę. Przynosi to ujmę w honorze tak szlachetnej instytucji, jaką jest demokratyczny parlament.

Z tego miejsca odrazu pędzimy do Zgromadzenia Parlamentarnego, gdyż to w nim toczą się najbardziej bużliwe dyskusję. Sprawdzimy jak wyglądają głosowania, debaty oraz jakie poprawki są wnoszone przez Delegatów i Posłów.

Na dzień dzisiejszy, jak łatwo się można zorientować, ZP uchwaliło ustawy sztuk 1. Jest to zaskakująco śmieszny wynik. Pozatym, prawo, które przeszło pomyślnie przez całą droge legislacyjną jest najmniej istotnym prawem leżącym w Kancelari Przewodniczącego ZP. Owe prawo opisuje jak mają wyglądać Austro-Węgierskie tablice, nomen omen ciekawe kto będzie ich uzywał.

Do uchwalenia czekają :

1.Ustawa o interpelacjach i zapytaniach członków ZP.

Chcąc zagłębić się bliżej w ten temat ciężko będzie zachować obiektywizm, gdyż jest to projekt zgłoszony przeze mnie. W moim mniemaniu jest on ważny, gdyż porządkuje sposób zapytan i intepelacji oraz sposób w jaki Poseł bądź Delegat ma uzyskać odpowiedź. Projekt spotkał się małym zainterersowaniem Parlamentarzystów do tego stopnia, że Przewodniczący nie zacząl nawet oficjalnej debaty, nie mówiąc tutaj nawet o głosowaniu.

2.Rządowy Projekt Ustawy „Prawo prasowe”.

Tutaj możemy mówić już o większym odzewie ze strony parlamentarzystów. Odbyła się nad w/w projektem w miare dobra, poważna i merytoryczna debata, a w dniu dzisiejszym przeszliśmy wreście do głosowania. Ministerstwo Kultury przedstawilo projekt, który bardzo dokładnie określa prawo prasowe. Owy dokument nakłada również kary na osoby, które w róznoraki sposób przeszkadzają w rzemiośle jakim jest dziennikarstwo. Warto wspomnieć, iż ta ustawa była jedną z obietnic Naszego Rządu i jak widać Rada Ministrów spełnia swoje obietnice. Cóż, widać Nasz Rząd działa lepiej niż realny, ale tego można się było spodziewać ;-).

3.Projekt ustawy rządowej o budżecie państwa.

Kolejny rządowy projekt który wpłynął do ZP. Tym razem z inicjatywą wyszło Ministerstwo Skarbu, opisując w tym dokumencie wszelkie sprawy związane z budżetem Monarchii. Zgromadzenie wykazało się wyjątkową chęcią współpracy, gdyż na dzień dzisiejszy żaden z Parlamentarzystów nie przedstawił poprawek. Fakt ten, może być spowodowany apelem MS, o przyjęcie ustawy w całości lub też kompletną nie wiedzą w tej dziednie Posłów i Delegatów.

4.Projekt ustawy o powołaniu stanowiska zastępcy przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego.

Raptem drugi opisywany przeze mnie projekt zgłoszony przez członka ZP. Mówi on o stanowisku wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego, o trybie i warunkach jego powoływania. Po drobnych poprawkach zgłoszonych przeze mnie do projektu autorstwa Conrada von Bielendorfa, kolegi z prawicy, projekt został poddany pod dyskusję. Jak narazie do dyskusji włączył się sam Przewodniczący, który stwierdził ” Myślę, ze to bardzo cenna inicjatywa” oraz Minister Kultury, a zarazem Spraw Zagranicznych, który poprosił, aby uzywać 'wiceprzewodniczący’ zamiast’ viceprzewodniczacy’. Czekamy na uchwalenie tego projektu.

5.Projekt Ustawy Rządowej o Ochronie Informacji Niejawnych.

Trzeci już Rządowy projekt, który przychodzi mi opisywać, co jest niewątpliwie sukcesem obecnego Rządu. Należy jednak Rząd przestrzec, aby na laurach nie spoczęła. Wracając jednak do tematu. Ustawa dotyczy Niniejsza Ustawa dotyczy ” 'informacji niejawnych’, tj. ochrony ważnych informacji (tajemnicy państwowej, lub służbowej) przed niepowołanym ujawnieniem”. Bardzo ciekawa i cenna inicjatywa, aczkolwiek jak wspomniał Przewodniczcący ZP, na realia v-świata, ukrywanie czegoś w tajemnicy jest zbyteczne oraz ogranicza zaufanie do władzy.

6.Projekt Karty Praw Podstawowych Obywatela Austro-Węgierskiego.

Trzeci stworzony przez ZP, a więc w 'rywalizacji’, którą stworzyłem specjalnie na potrzeby informatora, pomiędzy Rządem i ZP jest remis. Opiszę bliżej jednak tetn projekt. I również tutaj napotkam na bariery ograniczające moją obiektywność, gdyż jest to projekt mojego autorstw, aczkolwiek postaram się zachować chociaż pozory. Karta ta opisuje podstawowe prawa obywatela Austro-Węgierskiego, które władza musi bezwzględnie przestrzegać. Co tutaj można więcej mówić. Najlepiej będzie, jak Państwo sami przeczytają, dostępna jest ona na stronie Parti Lewicowej [www.partialewicowa.glt.pl] .

Mam nadzieję, iż powyższy artykuł przybliżył przeciętnemu Austriakowi i szaremu Węgrowi to, co dzieje się w Parlamencie, instytutcji, która broni Waszych praw.’

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Oświadczenie Ministerstwa Wojny C. i K. Rządu

0 Comments

Rudolf Habsburg | 11. 07. 2011   OŚWIADCZENIE MINISTERSTWA WOJNY W SPRAWIE GENERALOBERSTA ANDRZEJA TRZASKI-CHOJNACKIEGO Zapoznałem się dziś ze sprawą dotyczącą generalobersta Andrzeja Trzaski-Chojnackiego, obecnego Szefa Sztabu Generalnego Cesarskich i Królewskich Sił Zbrojnych, ujawnioną przez…

Oświadczenie RP SG na temat prac nad ustawami wojskowymi

0 Comments

Benedykt Szujski | 06. 10. 2008   W Zgromadzeniu parlamentarnym trwają właśnie prace nad bardzo ważnymi ustawami wojskowymi a konkretnie nad ustawą o służbie wojskowej w Cesarskich i Królewskich Siłach Zbrojnych oraz nad ustawą o…

Obiektywnym okiem subiektywnego człowieka

0 Comments

Victorio Mortuus | 26. 06. 2008   Na wstępie chciałbym zaspokoić ciekawość kilku zapewne nadgorliwych i poinformować: tak, nie popieram dotychczasowej działalności obecnego rządu i tak, jestem przeciwnikiem Rotrii. Nie chwaliłem jej i nie byłem…