Mowa Tronowa z okazji zbliżającego się Nowego Roku

0 Comments

zeitungFranciszek Józef II | 30. 12. 2007

 

Rodacy!

Zwracam się do Was w chwili, gdy stary rok 2007 mija, a zaczyna się nowy, miejmy nadzieję lepszy, 2008. Dla Monarchii Austro-Węgier oznacza to również poważną poprawę naszego ustroju. Razem z przedstawicielami Austrii i Węgier myśleliśmy, co zostawić, a co zmienić. Efektem tego są nowe ważne akty prawne – Ugoda (dawny Patent Ugodowy), Konstytucje Krajów Koronnych, a także te, które w okresie przejściowym zostaną zmienione. Wprowadzone zostały następujące zmiany:

  • zamiast dwóch Rządów jeden, Cesarski i Królewski,
  • Izby Rady Państwa i Sejmu będą teraz obradować wspólnie jako Zgromadzenie Parlamentarne (izby niższe) i Rada Monarchii (izby wyższe),
  • nastąpi likwidacja zupełnie niepotrzebnych Prokuratur Krajowych – zostanie Prokurator Generalny z prawem do mianowania Prokuratorów-pomocników.
  • Co 9-12 miesięcy Ugoda będzie renegocjowana przez trójkę: 1 przedstawiciel Austrii, 1 przedstawiciel Węgier, Monarcha.

    Na wprowadzenie tych zmian jest czas do 27 stycznia 2008 roku. W tym czasie zbierze się Zgromadzenie Parlamentarne, które wybierze Premiera, który powoła Rząd. Mam nadzieję, iż prawidłowo wykorzystamy te zmiany i uda się poprowadzić Monarchię ku świetlanej przyszłości. Tego właśnie życzę Wam i sobie w tym nowym roku.

    Łączę najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności w Nowym Roku,
    (-) FJ II, I. R.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuły

Archiwa

Meta